A Mesebolt Bábszínház előadásai a suliban
A Mesebolt Bábszínház az 1995-ös megalakulása óta fontosnak tartja, hogy olyan produkciókat állítson színpadra, melyek - a bábműfaj hagyományainak, értékeinek, új törekvéseinek bemutatása mellett - segítik a pedagógusok oktató-nevelő munkáját is. Ebből az apropóból számos olyan produkció született a színház művészeinek előadásában, melyek az általános iskolák alsó tagozatos tanulói mellett a felsőbb évfolyamok, és a középiskolák diákjait is megszólították. Ezek közül talán legismertebb az Árpád-házi királyaink életét feldolgozó osztályterem-színházi sorozat, melynek epizódjait intézményünk 1-6. évfolyamos tanulói is megtekinthették az elmúlt hetek folyamán.
Az alkotók úgy gondolják, hogy az Árpád-házi királyok kora annyira messze van már az időben, hogy a művészet eszközeivel könnyebben lehet a gyerekeknek érzékeltetni a kort és dilemmáit, mintha csak pontos, leíró, tárgyias módon próbálnák megfogni.
Kovács Géza, rendező Szálinger Balázs író, és Trifusz Péter tervező, Vaskó Zsolt és Gebri Bernadett zeneszerző azt a nyelvi réteget, képi megfogalmazást keresték az előadásban, amely tiszteletben tartja a kort, de egyben jó ízléssel tiszteletlen is. Több rétegű nyelvi felépítmény, narratív színházi forma lett munkájuk eredménye.
A gyerekek által látott előadások képiségét 3 dimenziós: pop-up könyvek adják. Ez egyszerre színházi tér-jellegű és otthonos, fellapozható, és a lapozás nyomán újabb és újabb világok tárulnak a diákok elé. Minden királynak saját könyve (kódexe) van, minden könyv külső befoglaló-formája visszatérő. Szólójátékok ezek, minden színésznek megvan a saját királya.
A történeteket a komolyságuk természetes megtartása mellett humorral tálalják az általános iskolás korosztály számára. Úgy gondolják, ez a kettősség az, amely révén megtapadhat az emlékezetükben ez a néhány igen jelentős történet, és könnyebben válhat a gyerekekből a történelmet szerető-olvasó ember.